Prezidentské voľby na Slovensku budú v nasledujúcom roku. V tom istom roku si však budú voliť svojho prezidenta aj v Rusku. Kým na Slovensku budeme mať s istotou novú hlavu štátu, v Rusku to bude diametrálne ináč. Tam svoj post s takmer určitosťou obháji liberálmi a „demokratickými“ politikmi nenávidený Vladimir Putin.
Putin dominuje už viac ako dve desaťročia
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že ak sa Vladimir Putin rozhodne kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024, nebude mať konkurenciu. V rozhovore pre spravodajský web RBK, citovanom agentúrou Reuters, Peskov podľa TASR dodal, že prípravy na prezidentské voľby v Rusku sa ešte nezačali a ani Putin ešte neoznámil, či bude opäť kandidovať. „Ak predpokladáme, že prezident bude kandidovať, potom, samozrejme, nikto v našej krajine nemôže v súčasnej fáze prezidentovi konkurovať,“ uviedol Peskov. Už teraz je podľa Peskova jasné, že Putin sa teší absolútnej podpore obyvateľstva.
Ak predpokladáme, že prezident bude kandidovať, potom, samozrejme, nikto v našej krajine nemôže v súčasnej fáze prezidentovi konkurovať.
Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina
„Absolútnu konsolidáciu spoločnosti“ okolo súčasného vedenia krajiny podľa Peskova potvrdili veľmi jasne aj regionálne voľby, ktoré sa v uplynulých dňoch v Rusku konali. „Miera podpory, ktorú dostali súčasní šéfovia (ruských) regiónov, naznačuje, že takúto podporu má aj prezident,“ vyhlásil Peskov. Reuters, citovaný agentúrou TASR, pripomenul, že Putin dominuje politike v Rusku – ako prezident alebo premiér – už viac ako dve desaťročia a je hrdý na to, že po chaose, ktorý krajinu zachvátil po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, jej priniesol stabilitu.
Rusi podporujú svoju armádu na Ukrajine
Putinove rozhodnutie z februára minulého roku, keď na Ukrajinu vyslal desiatky tisíc vojakov, sa stalo najväčšou výzvou pre jeho vládu a spustilo najzávažnejšiu konfrontáciu so Západom od kubánskej krízy v roku 1962. Vojna na Ukrajine totiž nejde podľa plánov ruského vedenia a v júni sa proti ruskému vojenskému veleniu vzbúrila časť príslušníkov žoldnierskej Vagnerovej skupiny na čele s prezidentovým spriaznencom Jevgenijom Prigožinom, ktorý neskôr zahynul pri leteckom nešťastí. V reakcii na inváziu ruskej armády na Ukrajinu uvalil Západ na Rusko veľmi prísne sankcie, čo Moskvu – podľa Reuters – prinútilo k tomu, aby sa ešte väčšmi primkla k Číne.
Mohlo by vás zaujímať:
Jej prezident Si Ťin-pching v marci Putinovi povedal, že je presvedčený, že ruskí voliči v budúcoročných prezidentských voľbách podporia súčasného šéfa Kremľa. Aj prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Putin je v Rusku naďalej najobľúbenejším politikom: podľa Analytického centra Jurija Levadu, známeho aj ako Centrum Levada, v auguste dosahoval Putinov rating 80 percent, čo je viac ako pred vojnou na Ukrajine. Prieskumy tiež ukazujú, že približne 70 percent obyvateľstva podporuje ruskú armádu na Ukrajine. Opoziční politici i niektorí západní diplomati však tvrdia, že takýmto sociologickým prieskumom nemožno dôverovať. Okrem iného aj pre to, že väčšina obyvateľov Ruskej federácie čerpá informácie z médií ovládaných štátom.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ak bude Putin o rok kandidovať na prezidenta, konkurenciu mať nebude. Ľudia mu veria!