eReport.sk
foto: shutterstock

Aj v tomto je chaos! Kto vám môže dať potvrdenie o očkovaní na COVID-19?

Dali ste sa zaočkovať a chceli by ste o tom nejaký doklad? Nie len papier čo vám v očkovacom centre pichnú do ruky? Existuje medzinárodný očkovací preukaz. Keď si ale do neho chcete dať zapísať, že ste boli očkovaní voči COVID-19, máte problém. Nie každý všeobecný lekár totiž takéto potvrdenie chce udeliť.

Keďže Európska únia stále neprišla k dohode o tom, ako by malo vyzerať jednotné potvrdenie o očkovaní na COVID-19, niektorí Slováci sa rozhodli použiť medzinárodný očkovací preukaz. Narážajú však na problém, že nie každý všeobecný lekár im toto potvrdenie chce vystaviť. A zrejme ani nemusí. „Záznam do očkovacieho preukazu je povinný vykonať lekár, ktorý očkovaciu látku podal. Zapíše do neho okrem dátumu, poradia dávky a šarže aj svoje meno a príslušnú kolónku opečiatkuje,“ uviedla pre eReport prezidentka Aliancie všeobecných lekárov Monika Palušková. „Očkujúci lekár je zodpovedný za podanie očkovacej látky a jej zaznamenanie do očkovacieho preukazu. Všeobecný lekár s týmto úkonom nemá nič spoločné,“ zdôraznila Palušková.

Zápis o očkovaní by mal vyhotoviť lekár, ktorý očkoval. – Foto: tasr

Do redakcie sa nám ozvali ľudia, ktorí sa po očkovaní dožadovali potvrdenia do preukazu, ktorý si sami doniesli. V očkovacom centre im ho však potvrdiť odmietli s tým, že majú kontaktovať svojho lekára. Ten im to takisto odmietol potvrdiť. Čo teraz?

Kontaktovali sme teda aj ministerstvo zdravotníctva. „Aktuálne zaočkovaní sú registrovaní elektronicky. Informácia je zaslaná aj ich všeobecnému lekárovi a dostávajú zároveň doklad o tom, že absolvovali očkovanie,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Na našu otázku, či teda môže dať potvrdenie o očkovaní aj všeobecný lekár však ministerstvo neodpovedalo.

Vyzerá to tak, že na jednotný systém potvrdenia o očkovaní si ešte chvíľu budeme musieť počkať. „Očkovanie vnímame ako účinnú prevenciu v boji s ochorením COVID-19. Nastavovanie pravidiel medzi jednotlivými štátmi je predmetom diskusie na medzinárodnej úrovni,“ dodala Eliášová. Už tento mesiac by mohol prísť prvý návrh na zriadenie jednotného Európskeho očkovacieho preukazu. Fungovať by mohol začať už pred letnou dovolenkovou sezónou.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity