tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Air France pozastavuje lety v bieloruskom vzdušnom priestore

Francúzska letecká spoločnosť Air France v utorok v súlade s odporúčaním Európskej únie oznámila, že pozastavuje všetky lety v bieloruskom vzdušnom priestore. Stalo sa tak po tom, čo Minsk prinútil núdzovo pristáť civilné lietadlo a následne došlo k zadržaniu bieloruského novinára a aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Informovala o tom agentúra AFP.

Air France vo vyhlásení uviedla, že „vzala na vedomie“ závery pondelňajšieho mimoriadneho zasadnutia Európskej rady a pozastavila „až do odvolania“ lety v bieloruskom vzdušnom priestore. Letové plány lietadiel, ktoré sú už na ceste, budú pozmenené, dodala spoločnosť. „Uzatvárame náš vzdušný priestor pre lety bieloruských leteckých spoločností a vyzývame letecké spoločnosti EÚ, aby nelietali nad touto krajinou,“ napísala v pondelok na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Dodala, že ďalšie hospodárske sankcie voči Bielorusku predstaví EÚ čoskoro.

Pridali sa ďalšie spoločnosti

Bieloruskému vzdušnému priestoru sa takisto začne vyhýbať spoločnosť Finnair, ako uviedla v utorok ráno na Twitteri. Spoločnosť Singapore Airlines rovnako plánuje presmerovať lety pôvodne smerujúce cez Bielorusko. „Naše lety smerujúce do Európy v súčasnosti odkláňame mimo bieloruského vzdušného priestoru a naďalej budeme situáciu pozorne monitorovať,“ povedal pre AFP hovorca tejto ázijskej leteckej spoločnosti.

Podobné vyhlásenia priniesli ešte v pondelok i škandinávske aerolínie SAS, nemecká Lufthansa a regionálna letecká spoločnosť Air Baltic so sídlom v Lotyšsku. Zastavenie priameho leteckého spojenia s Bieloruskom nariadil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Británia vydala tamojším spoločnostiam odporúčanie vyhýbať sa bieloruskému vzdušnému priestoru.

Únos lietadla

Z únosu lietadla obvinili lídri Západu bieloruských predstaviteľov, zatiaľ čo Minsk tento krok zdôvodnil obavami o bezpečnosť po údajnom nahlásení bomby na palube. Bieloruské úrady v nedeľu pre údajnú bezpečnostnú hrozbu za použitia vojenskej stíhačky prinútili na letisku v Minsku núdzovo pristáť civilné lietadlo spoločnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu. Následne zadržali bieloruského novinára Prataseviča spolu s jeho priateľkou Sofijou Sapehovou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Air France pozastavuje lety v bieloruskom vzdušnom priestore

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku