tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome.
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

Afganistan má nový štátny sviatok. Zaslúžil sa o to prezident Joe Biden

Afganské militantné hnutie Taliban vyhlásilo pondelok 15. augusta za štátny sviatok, ktorý pripomína prvé výročie od opätovného nástupu tohto hnutia k moci. TASR správu prevzala v nedeľu z agentúry DPA.

„Pätnásty august je prvé výročie víťazstva afganského džihádu, pod vedením Afganského islamského emirátu, proti okupácii Američanmi a ich spojencami,“ uviedlo vo vyhlásení afganské ministerstvo práce a sociálnych záležitostí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Americký prezident Joe Biden.
  3. Roman Mikulec (OĽaNO)
  4. Vojak USA, streľba.
  5. Ľudia si prezerajú šiitskú mešitu v juhoafganskom meste Kandahár, v ktorej došlo k samovražednému bombovému útoku v piatok 15. októbra 2021.

Bojovníci Talibanu minulý rok bez boja prenikli do afganskej metropoly Kábul a následne obnovili vládu, píše DPA. Bývalý afganský prezident Ašraf Ghání a mnohí ďalší vysopokopostavení predstavitelia utiekli z krajiny, keď sa Taliban priblížil ku Kábulu.

Z Afganistanu v tom čase odchádzali vojaci USA a ďalších krajín, ktorí tam pôsobili 20 rokov. Túto krajinu opúšťali aj desaťtisíce jej obyvateľov. Stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu oficiálne oznámil vlani v apríli prezident USA Joe Biden.

V Afganistane od opätovného nástupu Talibanu k moci dochádza k svojvoľnému zatýkaniu, popravám bez súdneho procesu, útokom Islamského štátu (IS) voči náboženským menšinám a krajina čelí hospodárskym problémom, píše DPA.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Afganistan má nový štátny sviatok. Zaslúžil sa o to prezident Joe Biden

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku