eReport.sk
Foto: tasr/ap

Advokát v kauze Floyda žiada porotu vyhlásiť expolicajta Chauvina za nevinného

Obhajca bývalého policajta Dereka Chauvina obžalovaného z vraždy Afroameričana Georgea Floyda v utorok vyzval porotu, aby jeho mandanta uznala za nevinného. Ako pripomenula agentúra AFP, Floydovo úmrtie vyvolalo v USA celoštátne protesty proti rasizmu a prokurátormi bolo označené za „šokujúce zneužitie právomoci”.

„Musíte byť úplne spravodliví,” uviedol sudca Peter Cahill vo svojich posledných pokynoch pre 12-člennú porotu, ktorá pojednávala o prípade bývalého policajta Dereka Chauvina. „Vezmite do úvahy a zvážte všetky dôkazy a uplatnite zákon,” apeloval. Chauvinov obhajca Eric Nelson však v utorok na porotu apeloval, že na konanie jeho mandanta musí nazerať „z perspektívy rozumného policajta”.

Nezmyselná predstava

Advokát tvrdil, že Chauvin „nepoužil nezákonnú silu” úmyselne. Pripomenul, že faktormi, ktoré prispeli k Floydovej smrti, boli jeho problémy so srdcom i užívanie drog. Dodal pritom, že v nijakom prípade nenaznačuje, že k Floydovej smrti došlo v dôsledku predávkovania, ale podľa neho „je to nezmyselná predstava”, že užívanie drog „sa tu nespomína”. Nelson vyzval porotu, aby uznala Chauvina za nevinného – okrem iného pre to, že štát adekvátne nevyvrátil pochybnosti v tomto prípade.

Prokurátor Steve Schleicher však uviedol, že Chauvin nerešpektoval postupy nacvičené pri výcviku, neriadil sa pravidlami polície o použití sily a Floydovi neposkytol kardiopulmonálnu resuscitáciu. „George Floyd nebol pre nikoho hrozbou,” uviedol Schleicher. “Nesnažil sa nikomu ublížiť,” zdôraznil prokurátor.

Zomrel na zástavu srdca

Proces so Chauvinom, obvineným z vraždy, sa začal koncom marca. Po úvodných rečiach bola vyše dva týždne na rada obžaloba, ktorá tvrdila, že 46-ročný Floyd zomrel v dôsledku policajného zásahu. Minulý utorok sa k slovu dostala obhajoba, podľa ktorej k smrti Floyda viedlo užívanie drog a problémy so srdcom.

Forenzný patológ na dôchodku, ktorého prizvala obhajoba, uviedol, že Floyd zomrel na zástavu srdca spôsobenú srdcovými chorobami a fentanylom a metamfetamínom. Lekárski experti povolaní prokuratúrou sú však toho názoru, že Floyd zomrel na hypoxiu/nedostatok kyslíka, čo spôsobil Chauvin, keď mu pri zatýkaní kľakol na krk, a že drogy neboli kľúčovým faktorom.

Oprávnený zásah

Obhajoba pred súd predvolala ak policajta na dôchodku, ktorý uviedol, že použitie sily Chauvinom proti Floydovi bolo „oprávnené”. Policajti vypovedajúci v trestnom stíhaní – vrátane policajného šéfa z Minneapolisu – však deklarovali, že také násilie bolo prehnané a zbytočné.
Za vraždu druhého stupňa hrozí Chauvinovi, ktorý podľa obžaloby nedodržal policajné postupy, 40-ročné väzenie a za zabitie ďalších desať rokov. Je taktiež obvinený z vraždy tretieho stupňa, za čo je trestná sadzba až 25 rokov.

Chauvina bezprostredne po Floydovej smrti prepustili z policajného zboru, rovnako ako aj ďalších troch policajtov, ktorí boli pri zatýkaní Floyda. Tí čelia obvineniam z napomáhania a podnecovaniu k vražde druhého stupňa a zo zabitia druhého stupňa a budú súdení. Proces s nimi sa má začať 23. augusta.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport