eReport.sk
Norbert Bödör, foto: tasr

VIDEO Advokát Ribár o Bödörovom prípade: TOTO je neprípustný nátlakový prostriedok!


„Domnievam sa, že tento postup je nezákonný a preto vám o ňom chcem niečo povedať,“ hovorí na začiatku svojho videa uverejnenom na fanúšikovskej stránke Za právny štát advokát Martin Ribár.

Ribár tvrdí, že z odborného hľadiska je reťazenie väzby v prostredí Slovenskej republiky neprípustné a odvoláva sa pri tom aj na európsku judikatúru a rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva. Myslí si teda, že aj postup, ktorý zvolili slovenské orgány činné v trestnom konaní voči Norbertovi Bödörovi, je nezákonný. Reťazenie väzby ako negatívny fenomén?

„Tento prípad poukázal na jeden veľmi negatívny fenomén našich trestných konaní a to je tzv. reťazenie väzby. Niekto, kto je stíhaný, je prepustený z väzby, následne je opäť zadržaný a vzatý do väzby. Bežne sa to deje tak, že po prepustení človeka z väzby je mu vznesené nové obvinenie a z dôvodu tohto nového obvinenia je opätovne vzatý do väzby,“ tvrdí Ribár v súvislosti so stíhaním podnikateľa.

Treba rozlišovať medzi väzbou a výkonom trestu, tvrdí Ribár

Desať rokov vo väzbe bez rozhodnutia súdu? Podľa advokáta je podstatné rozlišovať medzi väzbou a výkonom trestu odňatia slobody. Väzba by totižto mala mať svoje limity a riadne odôvodnenie, pri čom by mala byť krátkodobá. Výkon trestu odňatia slobody je naopak následkom rozhodnutia súdu a má takú dĺžku, ako rozhodne súd. Pripomenul, že v roku 2015 rozhodol Európsky súd pre ľudské práva o tom, že zneužívanie reťazenia väzby je neprípustné. Súd tak rozhodol na základe prípadu, kedy obvinený strávil 10 rokov vo väzbe bez toho, aby bol odsúdený a uznaný vinným.

Advokát Martin Ribár. – Foto: amr

„V prípade pána Bodora je to o to extrémnejšie, že v jeho prípade sa jedná o to, že už bol v minulosti obvinený a v jeho prípade sa nevykonávali vyšetrovacie úkony, preto považujem tento postup naozaj za extrémne porušenie ustanovení trestného poriadku, ako aj judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva a nášho ústavného súdu. Toto reťazenie väzby môže spôsobiť, že v niektorých prípadoch sú prekročené maximálne lehoty trvania väzby,“ tvrdí Ribár.

V Česku sa podľa Ribára pracuje rýchlejšie

V Česku sa pracuje rýchlejšie. Ribár zároveň poukazuje na fakt, že v Česku sú pravidlá ohľadom väzby striktnejšie a funkčnejšie: „Je zvláštne, že v susednej Českej republike sú lehoty trvania väzby výrazne kratšie, ako je to u nás a ich orgány činné v trestnom konaní dokážu počas tejto výrazne kratšej doby trestné činy vyšetriť.“Väzbu zneužívajú na psychické zlomenie človeka.

Bude vás zaujímať:

  1. Kauza Bödör

Advokát má jasno v tom, prečo orgány činné v trestnom konaní chcú uplatniť reťazenie väzby na Bödöra: „Väzba v takýchto prípadoch slúži iba na psychické zlomenie človeka, aby sa buď priznal k trestnej činnosti, resp. aby bol motivovaný na spoluprácu.“

Podľa neho je zároveň čas na odbornú diskusiu o celej problematike. „Preto je namieste otázka na otvorenie odbornej diskusie o reťazení väzby, aby sa zabránilo jej zneužívaniu v podmienkach Slovenskej republiky,“ píše Ribár v statuse k videu.

VIDEO Advokát Martin Ribár vysvetľuje nebezpečenstvo tzv. reťazenia väzby obvinených

Zdroj: facebook

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Advokát Ribár o Bödörovom prípade: TOTO je neprípustný nátlakový prostriedok!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne