eReport.sk
Foto: tasr

Advokát Mikuláša Černáka si vypočul svoj trest: Za korupciu ide na tri a pol roka do väzenia

Najvyšší súd SR uložil advokátovi Danielovi Maukšovi tri a pol ročný nepodmienečný trest odňatia slobody a peňažný trest vo výške 16 500 eur. NS SR svojim rozhodnutím zrušil napadnutý rozsudok Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica. Informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Zdôraznila, že senát 5T NS SR nemal pochybnosti o Maukšovej vine. „Opakovane prijal úplatok, spravidla od rodinných príslušníkov obvinených nachádzajúcich sa vo väzbe za to, že u tohto času už bývalého sudcu Krajského sudu v Banskej Bystrici M. M. vybaví ich prepustenie na slobodu, pričom o prijaté peniaze sa delil práve s menovaným sudcom,” spresnila hovorkyňa.

Advokát Mikuláša Černáka

Dôvodom zrušenia prvostupňového rozsudku je, že NS SR „zistil skutočnosti odôvodňujúce zastavenie trestného stíhania obžalovaného D. M. vo vzťahu k jednému zo skutkov vymedzených v napadnutom rozhodnutí ŠTS”. Uvedená skutočnosť bola zohľadnená znížením trestnej sadzby trestu odňatia slobody. Nad Maukšom, ktorý bol dávnejšie advokátom na doživotie odsúdeného bosa Mikuláša Černáka, vyniesol prvostupňový súd neprávoplatný rozsudok trikrát.

Zdroj: tasr

Ku korupčným skutkom malo prísť v rokoch 2004 a 2005. Bývalý Černákov obhajca bral úplatky za to, že obvineným vybaví prepustenie z väzby na slobodu podplatením sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý rozhodoval o ich sťažnosti proti väzbe. Ten krátko na to zomrel. Medzi prepustenými boli aj bývalí komplici bosa banskobystrického podsvetia. Úplatky sa pohybovali okolo 200 000 aj 400 000 vtedajších slovenských korún.

Hovorkyňa ďalej informovala, že u ďalších dvoch obžalovaných zrušil NS SR rozsudok ŠTS vo výroku o treste. Uložil im trest odňatia slobody vo výmere, v akej trest odňatia slobody doposiaľ vykonali. Konkrétne osem mesiacov a 29 dní. „Najvyšší súd zdôraznil, že pri úvahách o výmere trestu u obžalovaných zohľadnil taktiež skutočnosť, že od spáchania skutkov obžalovanými uplynulo dlhšie časové obdobie,” spresnila.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport