Adam Žampa, foto:tasr

Obrovský úspech Žampu: Neviem, čo povedať, je to moje kariérne maximum

Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol životný výsledok v obrovskom slalome Svetového pohára. V talianskom stredisku Santa Caterina skončil siedmy so stratou 1,15 s na víťazného Chorváta Filipa Zubčiča. Zdolal dvoch elitných Nórov – obhajcu veľkého glóbusu Aleksandra Aamodta Kildeho i úradujúceho majstra sveta v „obráku“ Henrika Kristoffersena.

Zubčič zvíťazil s náskokom 12 stotín pred Kranjecom a slávil druhý triumf v SP. Tretí bol Švajčiar Marco Odermatt (+0,30). Bodoval aj Andreas Žampa, ktorého klasifikovali na 24. priečke (+3,09). Adam Žampa si pripísal do hodnotenia prestížneho seriálu 36 bodov. Štvrtýkrát v kariére sa dostal do elitnej desiatky. Jeho maximom zostáva 5. miesto z alpskej kombinácie v Kitzbüheli z januára 2016. Po prvom kole sa v Santa Caterine usadil na 13. priečke, keď za vedúcim Slovincom Žanom Kranjecom zaostal o 1,72 sekundy. V druhom kole zajazdil tretí najrýchlejší čas a dlho viedol. Napokon z toho bola siedma priečka.

Žampa: Tvrdo makať a byť trpezlivý sa naozaj oplatí

Adam Žampa nechal za sebou dve nórske top esá Kildeho i Kristoffersena. „Neviem čo povedať. Siedme miesto v Santa Caterina je moje kariérne maximum v obráku. Dva týždne dozadu som okrem tvrdého tréningu obsluhoval v spitzrestaurant a dnes som v TOP 10 sveta. Ďakujem všetkým, ktorí stále vedia, že na Slovensku lyžujú aj Žampovci… Verím, že je to motivácia pre všetkých nádejných lyžiarov na Slovensku, že tvrdo makať a byť trpezlivý sa naozaj oplatí aj keď je to veľmi ťažká cesta, ktorá ale stojí za to! Ešte raz jedno veľké ĎAKUJEM a makáme aj s Andreasom Žampom ďalej,“ uviedol slovenský reprezentant prostredníctvom facebooku. ‚

Brat Andreas sa zaradil na nepostupovú priečku

Prvé kolo vyšlo najlepšie Kranjecovi, v zelených číslach sa nachádzal na všetkých medzičasoch. Vypracoval si solídny náskok, o 46 stotín sekundy za ním na priebežnom druhom mieste zaostával Odermatt. Tretia priečka patrila Francúzovi Alexisovi Pinturaultovi s odstupom 0,48 s.

Adam Žampa so štartovým číslom 37 figuroval po prvých dvoch medzičasoch v tretej desiatke, no rýchlym záverom sa prepracoval na trinástu priečku a útočil na svoje najlepšie umiestnenie v obrovskom slalome SP, odkedy bol deviaty v roku 2012 v rakúskom Söldene.