eReport.sk
Foto: archív

Andy Winson: 6 tipov, ako prežiť ťažké časy


Máte pocit, že svoj život nedržíte pevne vo svojich rukách? Že všetci okolo vás sú šťastnejší, úspešnejší a bohatší? Možno netreba veľa aby ste aj vy dokázali skočiť na vlnu, ktorá vás odnesie k pocitu pohody a vyrovnanosti. Ako na to, vám vo svojich blogoch a videách na ereport.sk bude pravidelne radiť tréner a mentor v oblasti ľudského potenciálu a prosperity Andy Winson.

Skončí sa toto vôbec niekedy?! Zas raz sme sa ocitli doma. Prijali sme obmedzenia, ktoré pre nás opäť znamenajú radikálne zmeniť každodenne zaužívané rutiny – prácu, cvičenie, socializáciu, nákupy, vzdelávanie či starostlivosť o deti a našich blízkych.

Je možné, že s vami lomcujú najrôznejšie emócie a cítite sa frustrovane či nahnevane. Máte pocit, že vám všetko padá na hlavu a jedna výzva strieda druhú.

Odhliadnuc od súčasnej situácie, každý z nás už pravdepodobne zažil takéto momenty, keď sa nad ním zjavil veľký pochmúrny čierny mrak.

Dôvody mohli byť rôzne. Finančná kríza, s ktorou bolo potrebné sa popasovať, nevyšiel vám projekt, na ktorom ste dlho pracovali a vkladali ste do neho nádeje a možno sa vám rozpadol vzťah alebo sa vaše sny zrútili ako domček z karát.

S-T-O-P.

Odsuňte teraz všetky minulé (terajšie) pochmúrne myšlienky bokom.

Tento článok vám má priniesť niekoľko užitočných tipov, ako ťažšie životné obdobia prežiť a vyjsť z nich silnejší. A dokonca, s úsmevom na tvári. Nekrúťte hlavou. Naozaj sa to dá. Aj keď možno zo začiatku ten úsmev bude trošku silený. Pamätajte! Kam ide vaša pozornosť, to silnie.

Je skvelé ak máte počas „dní učiteľ ” (tak volám nie príliš pozitívne dni) podporu blízkych. To však nestačí. Možno ste od nich práve teraz ďaleko a cítite sa na to sami. Viete čo je v ťažkých časoch základom? Mať vnútorné zdroje inšpirácie a motivácie, aby sme si vedeli pomôcť aj sami.

Tu je pár jednoduchých, napriek tomu dôležitých tipov, ako to zvládnuť, aj keď sa vám zdá, že horšie to už fakt nemôže byť!

1. UVEDOMTE SI, ŽE VŠETKO JE LEN DOČASNÉ

Všetko v živote plynie, nič nie je nemenné. Pripomínajte si to vždy, keď sa vám zdá, že je najhoršie. Všetko prejde. Aj to dobré, aj to zlé. Život je ako stúpajúca a klesajúca krivka. Ako keď vidíte výsledok EKG srdca. Raz ste hore, raz dole.

Keď nejde o život, nejde predsa o nič”. Stratili ste prácu? Nájdete si novú. A lepšiu! Opustil vás partner? Malo to tak byť. Čaká na vás niekto iný a lepší! Uvedomte si, že aj to, čo teraz vyzerá ako obrovský prúser, je len skúška. Isté časové obdobie, ktoré pominie. A koniec koncov vás posunie ďalej, pretože z toho vyviaznete silnejší a odolnejší.

Pamätajte! Nie ste v tom sami. Každý si v živote prejde svojou „nádielkou”. Viete, čo je na tom skvelé? Aj náročné obdobia majú v sebe veľa pozitívneho. V ťažkých časoch rastieme. Sme nútení vyjsť zo svojej komfortnej zóny a robiť veci, ktoré by sme inak riešiť nemuseli, alebo ani nechceli. Začneme byť vynaliezavejší a tvorivejší, pretože nás to núti hľadať nové cesty a riešenia.

A keď búrka prehrmí, uvedomíme si, že sme „to dali”, možno s menšími či väčšími škrabancami, no za to silnejší, odolnejší a pripravení zvládnuť čokoľvek. Buďme vďační za to, čím prechádzame. Pripravuje nás to na to, o čo sme žiadali.

Sebaľútosť v ťažkých časoch nepomáha. Skôr naopak. Ide ruka v ruke s depresiou. Veď načo plakať nad rozliatym mliekom? Postavte sa svojim strachom a obavám čelom. A všetky tiene padnú za vás a rozplynú sa.

2. DOPRAJTE SI ODDYCH

To, že sa budete vo svojej situácii slovne či myšlienkovo babrať dňom i nocou vám ani zďaleka nepomôže urýchliť jej vyriešenie. Len vás to viac psychicky a fyzicky vyčerpá a zamotáte sa tak, že už nebudete mať ani najmenší nadhľad.

Pri riešení výziev treba mať na pamäti aj štipku racionality. Neprepadajte emotívnym stavom „ja už ďalej nevládzem”.

Nechajte to na chvíľu tak. Choďte si zacvičiť v naozaj intenzívnom tempe. Plávajte, tancujte alebo choďte von do prírody a zvoľte rezkú prechádzku. Chlapom často pomáha, ak si zaboxujú do boxerského vreca. Vypnite na chvíľu všetky mobily, laptopy či počítače. Za tú chvíľu to svet naozaj zvládne bez vás.

Práve v momentoch úplného uvoľnenia mysle k nám prichádza najviac inšpirácie, AHA momentov a áno, aj nápadov a riešení problémov.

Práve keď sa prestanete kŕčovito držať svojho „problému” a vaše myšlienky nasmerujete inde, odpovede a riešenia sa vám zjavia akosi sami od seba.

3. NÁJDITE SI SVOJU POZITÍVNU MANTRU

V čase, keď je naša myseľ preťažená a cítime, ako nám myšlienky behajú v hlave a potkýnajú sa jedna o druhú, je čas sa stopnúť. Nasmerovať svoju myseľ inde. A podporiť sa jednoduchou a trefnou afirmáciou/mantrou.

Uveďme si to na príklade: „Som v bezpečí. Moja situácia sa rieši. Je to v poriadku.” Nemusíte tomu v tú chvíľu na 100 % veriť. Opakovaním sa vám však automaticky zníži v tele hladina stresu a vy sa uvoľníte sa.

Tým pádom budete schopní rozmýšľať pokojnejšie a s nadhľadom. Spomeňte si, koľko výziev ste už zvládli. Aj túto dáte!

4. OBKLOPTE SA ĽUĎMI, KTORÝM NA VÁS ZÁLEŽÍ

V časoch keď nám je ťažko, často hľadáme útechu u najbližších. Pri nich sa akosi pocitovo môžeme aspoň na chvíľu schovať pred celým svetom. Pri nich môžeme byť chvíľu slabí a zraniteľní, kým načerpáme novú silu a zregenerujeme sa.

Avšak pozor na to, s kým sa stretávate. Pokiaľ ste často v spoločnosti ľudí, ktorí veria, že všetko je zlé a nie je možné to zmeniť, zo stavu beznádeje sa dostanete len veľmi ťažko.Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi. Smiech a dobrá nálada sú nákazlivé a hoci vám práve teraz možno nie je do smiechu, telo vám zaplaví úplne iná energia.

Veci sa zrazu začnú javiť v inom svetle. Už to nebude problém, ale výzva, ktorej sa rozhodnete nakopať zadok alebo vyťažiť z nej maximum pre seba. Získate znova pocit nadhľadu a kontroly a hlavne obrovskú motiváciu. Nechať sa ľutovať a ťapkať po pleci je ten najhorší spôsob riešenia komplikovanej situácie.

5. STARAJTE SA O SEBA

Doslovne. Keď sa ocitneme v ťažkých časoch, neraz si uvedomíme, že sa o seba nestaráme. Mastné vlasy, kruhy pod očami, niekoľko dní bez poriadneho jedla, pitný režim v čudu. Ak sa však vyčerpáme aj telesne, bude nám ešte horšie. Sebatrýzeň ešte nikoho nikam neposunula.

Doprajte si ľahké výživné jedlá a pite dostatok vody. Pridajte magnézium a vitamín B. Počúvajte svoju obľúbenú hudbu. Usmejte sa na seba do zrkadla a povzbudzujte sa, napríklad mojím obľúbeným sloganom: „Ty to dáš, ty na to máš!”

Skvele pomáha aj cvičenie „Vypíš sa z toho”.

Ak vás niečo štve, trápi a robí vám vrásky na čele, vezmite papier a píšte všetko, čo vám v tej chvíli napadne. Aj keď zapíšete niekoľko strán. Aj keď budete písať pol dňa. Urobte to. Nezamýšľajte sa nad tým. Jednoducho to urobte. Dôležité však je: NEČÍTAJTE TO PO SEBE! Len čo svoju spoveď “ napíšete, papiere roztrhajte a vyhoďte ich.

Predstavte si, že ste spolu s tým papierom vyhodili preč všetko, čo vás doteraz ťažilo. Začne sa vám dýchať ľahšie. Robím to tak aj ja. Je to naozaj oslobodzujúci pocit. Pomáha pri nachádzaní riešení náročnejších životných situácií. Skvele však slúži aj na detox duše tak často, ako to potrebujete.

6. NÁJDITE SI ZÁĽUBU

Z dlhodobého hľadiska je dôležité mať nejakú záľubu, ktorá vyváži váš bežný pracovný deň. Niečo kreatívne, na čo sa plne sústredíte a vyčistíte si pri tom hlavu. Či už je to jazykový kurz alebo kurz varenia, joga, maľovanie alebo hra na hudobnom nástroji.

Takéto záľuby vám pomáhajú budovať sústredenosť a výdrž, čo sú kľúčové faktory pri dosahovaní akéhokoľvek cieľa. Zároveň si pri nej vyčistíte myseľ a naplníte sa harmóniou a pozitívnou náladou.

Dôležité je mať pri danej aktivite pocit, že ste vypli”. Porozmýšľajte teraz, pričom sa cítite uvoľnene. Práve tieto činnosti sú skvelé pri prechádzaní dňami učiteľ”.

Je potrebné si uvedomiť, že náročné dni tu jednoducho sú a budú. Životom neprejdeme bez škrabancov či odrenín. Do cesty nám budú prichádzať prekážky. Bez nich by sme však nevedeli oceniť tie krásne chvíle plné šťastia. Keď zase máme chuť sa bezdôvodne usmievať či pospevovať si. Vďaka ťažkých časom sa stávame múdrejšími, zrelšími a odvážnejšími.

Foto: archív AW

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Andy Winson: 6 tipov, ako prežiť ťažké časy

KOMENTOVALI STE: