V seriáli 50 osobností prináša redakcia eReportu portréty ľudí, ktorí sa v nedávnej minulosti mimoriadne zaslúžili o rozvoj Slovenska. Vedci, významní ľudia priemyslu, novinári, umelci aj ďalší, o ktorých možno nepočujete každý deň. Často pre ich skromnú pracovitosť. A predsa patria k tomu najlepšiemu, čo doma máme.
Na rozdiel od mnohých iných ľudí v tomto seriáli, ktorí sú často verejnosťou čiastočne zabudnutí či prehliadaní, je profesor Šteňo aj mediálne známym človekom. No rozhodne si zaslúži pripomenutie aj týmto seriálom, vzhľadom na jeho prínos domácej medicíne nielen ako lekára ale aj medicínskeho manažéra.
Svetobežník z malej rusínskej obce
Profesor Šteňo, rodák z Klenovej neďaleko Sniny (dnes 500 obyvateľov), je hrdý Rusín. Do strednej školy bol zvyknutý hovoriť len po rusínsky a aj dnes bežne takto komunikuje, medzi svojimi.
No žije už dlho v Bratislave. Vyštudoval tu strednú a potom aj vysokú školu, od roku 1972 pôsobí na neurochirurgickej klinike na bratislavských Kramároch, kde bol po roku 1992 dlho aj prednostom.
Absolvoval celý rad zahraničných pobytov, s láskou spomína na ašpirantúru na Burdenkovovom neurochirurgickom ústave v Moskve, bol tiež na odborných pobytoch v USA, Nemecku či Švajčiarsku.
![](https://ereport.sk/wp-content/uploads/2025/02/IMG_6085-1024x746.jpeg?x84890&wsr)
Na Slovensku bol dlhé roky vnímaný ako neurochirurgická jednotka. Jeho rukami prešla aj nejedna známa osobnosť. Operoval speváka Joža Ráža po jeho ťažkej nehode, neskôr za veľkej mediálnej pozornosti vtedajšieho podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku, či známu moderátorku Adrianu Kmotríkovú.
Pozornosť tlače a televízie ho vo všeobecnosti neteší, zbytočne to podľa jeho slov môže komplikovať prípravu na operáciu.
Napriek tomu si aj v pomerne pokročilom veku ešte „užil“ ani nie pozornosť, ale priam vír pozornosti. To vtedy, keď v roku 2019 operoval na žiadosť matky chlapca, ktorého predtým operovali v Národnom ústave detských chorôb, no nie celkom úspešne. Obe pracoviská sa dostali do ťažkého sporu, pričom proti jeho klinike vystupovala aj vtedajšia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Mohlo by vás zaujímať:
Po tejto prestrelke názorov na poste prednostu kliniky skončil jeho syn Andrej, a on sám skončil ako poradca vlády pre neurochirurgiu. Chlapca však úspešne odoperovali. Dnes si, našťastie, na aféru spomenie už len málokto.
Podľa pána profesora išlo čiastočne aj o pomstu za to, že rázne vystupoval za dostavanie nemocnice na Rázsochách, čo však nevyhovovalo záujmom jednej finančnej skupiny, s ktorou sa dostával do čoraz napätejších vzťahov.
Ostáva po ňom zrenovovaná LF UK
Profesor Šteňo však nie je len uznávaným lekárom. Ešte nedávno bol aj dekanom Lekárskej fakulty UK, a bolo to pre fakultu veľmi úspešné obdobie. Po dohode s vtedajším ministrom školstva Jurajom Draxlerom získala fakulta prostriedky na rozvoj, a postupne sa začala významná obnova jej areálu. Za niekoľko rokov sa vnútra budov výrazne zrenovovali, podobne aj exteriér fakulty, priliehajúci k známej Medickej záhrade.
![](https://ereport.sk/wp-content/uploads/2025/02/IMG_6083-1024x683.jpeg?x84890&wsr)
Za profesorom Šteňom tak ostáva v slovenskej medicíne výrazná stopa a niečo, na čom sa do budúcnosti dá významne stavať.
Zdroj: eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
SERIÁL 50 osobností: na čele špičkovej medicíny – neurochirurg Juraj Šteňo