eReport.sk
Ľubor Fišera, FOTO TASR - Andrej Galica

SERIÁL 50 osobností: Ľubor Fišera – svetová osobnosť organickej chémie, bojovník za kvalitu vysokých škôl


V seriáli 50 osobností prináša redakcia EReportu portréty ľudí, ktorí sa v nedávnej minulosti mimoriadne zaslúžili o rozvoj Slovenska. Vedci, významní ľudia priemyslu, novinári, umelci aj ďalší, o ktorých možno nepočujete každý deň. Často pre ich skromnú pracovitosť. A predsa patria k tomu najlepšiemu, čo doma máme.

Píše sa rok 2005 a michiganský Archive for OrganicChemistry, vedecký žurnál, vydáva špeciálne číslo venované Ľuborovi Fišerovi, profesorovi Slovenskej technickej univerzity, a to pri príležitosti jeho vtedajších 60. narodenín.

Laikom oblasť jeho výskumu (heterocykly) veľa nepovie, ale profesor Fišera je známy nielen na svetových univerzitách, kde pôsobil, ale pomerne širokej vedeckej obci svojho oboru. Robí tak dobré meno nielen slovenskej organickej chémii, ktorá si pred rokom 1989 vytvorila medzinárodné silné meno, ale aj Slovenskej republike ako takej. 

Hosťovanie od USA po Irak

Ešte v 70. rokoch hosťoval na Mníchovskej univerzite aj na americkej Emory University. Neskôr mal úzku spoluprácu Viedenskou technickou univerzitou, opäť s Mníchovom, ale aj francúzskym Štrasburgom. Exotickejším bolo hosťovanie v irackej Basre, v roku 1990.

Profesor Fišera zasvätil dlhé roky boju za čistotu slovenského akademického výskumu a za kvalitu domácich univerzít. Najviac ako predseda Akreditačnej komisie SR. Po prvom sedemročnom období bol vo funkcií vládou v roku 2014 potvrdený aj na ďalšie obdobie, v kresle zotrval až do zrušenia komisie, ktorú v roku 2019 začala nahrádzať nová Akreditačná agentúra. 

„Bolo to neľahké obdobie,“ spomína vtedajší minister školstva a vedy Juraj Draxler. „Akreditačná komisia bola materiálne poddimenzovaná, jej členovia mali veľa práce za veľmi málo peňazí a čelili rôznym útokom a tlaku prostredia.“ Navyše, ako Draxler pripomína, do jeho príchodu sa stávalo, že komisii prácu sťažovali politici, ktorí jej rozhodnutia nerešpektovali.

To sa v rokoch 2014 a 2015 zmenilo, minister začal na návrh komisie rýchlo odoberať akreditácie veľkému počtu pochybných univerzitných pracovísk. Komisia tiež dostala lepšie finančné ohodnotenie a minister vydal príkaz na osobitné ohodnotenie tým vysokoškolským pracoviskám, ktoré komisia označila za špičkové.

Bývalý minister školstva Juraj Draxler a Ľubor Fišera, ktorý bol predsedom akreditačnej komisie – Foto: TASR

Po odchode Draxlera sa situácia vrátila do starých koľají, na čo verejne upozorňoval aj profesor Fišera. Negatívny stav sa mu však už nepodarilo zvrátiť, rozhodnutia komisie vedeli vysoké školy napádať cez súdy a najmä, opäť, cez ochrannú ruku politikov.

Profesor a jeho zbierky

Hoci práce komisie bola celkovo neľahká, profesor Fišera ako jej predseda bral na seba väčšie bremeno ako ostatní, podrobne prechádzal akademické výsledky pracovísk v snahe jasne roztriediť, ktorý výskum je kvalitný a ktorý len formálny.

Hoci kvalita moderného domáceho vysokého školstva ostáva v mnohých smeroch otázna, profesor Fišera obstál na poste predsedu kľúčového orgánu so cťou, nevzdával sa napriek nepriazni prostredia. 
A najmä, ostávajú za ním výsledky jeho dlhodobej výskumnej práce, práce, ktorú si cenia ako v Európe, tak za oceánom. 

Ľubor Fišera – Foto: Tasr

Vo voľnom čase sa profesor Fišera venuje dvom koníčkom. Zbiera rôzne druhy čajov, pyšný je na exotické úlovky ako napríklad čaj z Azorských ostrovov. 

A návštevníkom tiež rád ukazuje kúsky zo svojej zbierky skamenelín či kostí. Vychoval množstvo študentov doma aj v zahraničí a je tak výraznou postavou domácej vedy. Jedným z ľudí, ktorým ani netreba stavať pomník – pretože si ho svojou prácou postavili sami.

Zdroj: ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SERIÁL 50 osobností: Ľubor Fišera – svetová osobnosť organickej chémie, bojovník za kvalitu vysokých škôl

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre