eReport.sk

5 zaujímavých faktov o európskych krajinách, ktoré vás prekvapia


Každá krajina je niečím zaujímavá. Skrývajú mnohé tajomstvá a legendy o ktorých nie všetci vedia. Týchto 5 faktov, ktoré sme si pre vás pripravili o európskych krajín vás zaručene prekvapia.

1. Najväčšia knižnica na svete

Bieloruská Národná knižnica patrí medzi najväčšie na svete. Je najväčšie lákadlo pre turistov v Minsku. V roku 2002 rozhodla vláda, že spojí 6 rôznych knižníc z ktorých všetky knižné materiály presunuli pravé sem. Rozprestiera sa na ploche 112,6 tisíc metrov štvorcových a vysoká je 72,6 metrov. Vraví sa že Bielorusko výstavba tejto knižnica stála tak veľa, že ešte niekoľko rokov budú musieť jeho občania platiť dodatočnú daň na jej splatenie.

Knižnica v Minsku patrí medzi najväčšie na svete – Foto: ig/yulisheverdak

2. Prvá krajina v ktorej bola prezidentom žena

Island vo všeobecnosti intenzívne bojuje za rovnoprávnosť žien, preto dokonca v roku 2010 zakázal striptízové bary. Vo svete sa zapísal ako prelomový. Keďže ako prvá krajina na svete si v demokratických voľbách v roku 1980 zvolila za prezidenta ženu.

Vigdis Finnbogadottir bola prvou demokraticky zvolenou prezidentkou na svete – Foto: Eggertjohánsen

3.Miesto, kde začala prvá svetová vojna

Mnohí z nás ešte dnes nevedia, ktoré bolo to miesto, kde prvá svetová vojna vypukla. Okrem hospodárskych problémov, ktoré väčšinu krajín v tom čase trápilo bol však jeden oveľa väčší, ktorý vojnu vyvolal. V roku 1914 Gavrilo Princip spáchal úspešný atentát na následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d’Este na riečnom moste v Sarajeve. Rakúsko-Uhorsko následne vyhlásilo vojnu Srbsku, čím vyvolalo reťazovú reakciu vedúcu k vojne dvoch veľkých koalícií.

Most v Sarajeve na ktorom bol spáchaný atentát na rakúsko-uhorského panovníka – Foto: ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

5 zaujímavých faktov o európskych krajinách, ktoré vás prekvapia

KOMENTOVALI STE: